Cesta do středu země

203
Robert Rich & Ian Boddy: Lithosphere
(CD, DiN21, DiN, 2005)

Robert Rich & Ian Boddy: Lithosphere

CD, 10 skladeb, 52:46, DiN21, DiN, 2005
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Není to poprvé, co se oba muzikanti, činní již od osmdesátých let, setkali u společné práce. První album Outpost, podepsané společnou rukou, je dnes již čtyři roky staré a navíc pěkně temné.

Už název alba napovídá, že tentokrát to zas tak černočerné nebude, i když… Litosféra je svrchní nejlehčí vrstva země. Dochází zde ovšem k zemětřesení a vulkanismu. Podobně můžeme po zvukové stránce charakterizovat i tuto desku.

V základu ambientní album je postavené na milované analogové elektronice a hi-tech vychytávkách. Tato semi-organická omáčka prosakuje dalšími komponenty, jež neodmyslitelně patří k oběma muzikantům – bloudivé steel kytaře i skleněným a kamenným objektům. Na rozdíl od první spolupráce z roku 2002, která kompletně proběhla virtuálně, aniž by se muzikanti viděli nebo potkali, tentokrát se na to muzikanti podívali z jiného konce.

Ian Boddy naložil svoje studio do letadla, aby pak oba pánové mohli deset dní společně intenzivně pracovat na novém materiálu v Richově kalifornském studiu Soundscape. Evidentně se zadařilo, neboť výsledných padesát dva minut plyne v jednom toku zcela nenuceně.

Alespoň první polovina alba připomene etno-ambient přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy Robert Rich stvořil alba Rainforest, Yearning (společně s Lisou Moskow), nebo SomaStrata (dohromady s Stevem Roachem). Druhá polovina alba se trochu zpomaluje a zvážňuje s přibývajícími čistě ambientními tracky bez etnické příměse.

Celkově je album mnohem více Rich než Boddy, který se prezentuje především různými charakteristickými sonickými vychytávkami a vedením basové linky.

Po nedávných temnějších a experimentálnějších obdobích znovu přístupnější deska, která nebloudí nehostinných oblastech bez života, ale zpřístupňuje pohled do pozvolna bujícího organického světa daleko od moderních technologií.

© okultura, MMVI & MMX

*