Coph`antae Tryr: Research Chronicles 2007-2009
2CD, HCD 12, HORUS CyclicDaemon, 2011
Distribuce: HORUS CyclicDaemon
Vizuálně krásné CD na světlounkém digipacku, s křehkými akvarely Veroniky Vlkové v sobě neskrývá temnou hudbu, i když je dost náročná na poslech. Také název či jméno projektu Coph`antae Tryr je tajemný, víme jen, že se za ním skrývá ruský interpret Guram Torua z Kaliningradu. I na svých stránkách se snaží zůstat tajemný a nic se o něm nedozvíte, snad jen lakonické foto vám ho trochu přiblíží. Název by měl v překladu znamenat „lék bourající překážky zahrazující cestu světlu“.
Hudba na tomto dvojalbu by nás měla vést svými vibracemi k osvícení. Je to samozřejmě přeneseně řečeno, neboť osvíceni již jsme od počátku, jde jen o ten pravý okamžik, který nám umožní pochopení, a tedy i odstranění závoje, překážky, která zastírá vědomí. K tomu může pomoci jakákoli situace našeho života, tudíž i hudba. Propojí-li se v jednom okamžiku všechny spoje, není již čeho dosahovat.
Na tomto 2CD se podařilo vydavateli shromáždit celkem čtyři alba se skladbami – až na výjimky – zhruba 5-8 minutovými, které se dají zařadit do drone ambientu.
Jak jsme si již vícekrát vysvětlovali, znamená to, že hudební fráze se ostinátně opakují a zároveň v sobě mají trvale znějící podtón. Autor ani tak nevyužívá ploch, jako spíše kolovrátkově se opakující melodie, kterou nechává rozeznít echem tak, že vzniká prostorový dojem plnosti.
Velmi zjednodušeně řečeno – první CD pracuje hlavně s pohybem ploch a druhé spíše s pohybem melodií. Všechny skladby jsou bez rytmu, velmi pomalé, táhlé až velebné. Rozhodně z nich až na pár výjimek – vyzařuje klid. Někde se do tohoto klidu objevuje trochu zvukové brutality, ale tu jistě přežijete. Dalo by se říci, že se toto zvukové téma dá snadno vyčerpat, ale jak zjistíte, u Gurama Torua tomu tak není, je velmi nápaditý a v žádném případě se nebudete nudit, ani usínat. Ta hudba dokáže hodně hladit, ač se tak na první poslech nezdá.
© okultura 20=
© Jiří Mazánek
*